Elf Qrin's Cyber Lab

since 1999


Otevřený dopis od Hackerů
na Elf Qrin - 4 června 2000


Často dostávám e-maily od dětí, kteří se chtějí stát hackery. Stejný typ problému čteme na hackerských webech a na příbuzných sajtech. Tanto dopis je adresován jim.

Drahý kamaráde,
Hacking je něco, co musí přijít z nitra, ale je to prosté. Zvědavost a touha vědět musí zvítězit. Čtěte všechno co najdete a zkoušejte si to v praxi (s limitem vlastní bezpečnosti). Toto je dobrý začátek.

Když jsem byl dítětem věci byly lehčí (nebyly snadné jiné věci) měl jsem potřebu učit se. Počítač byl hlavně pro vědecké a vojenské laboratoře to četlo mnoho lidí, ještě tedy existovaly malé enciklopedie učící jazyk Basic na cestě do práce a my jsme děkovali počítačům. Každý počítačový magazín učí používat programy včetně techniky pro pokročilé, tvz. "Volání hackingu". To bylo, protože jen pár lidí vědělo, jak vůbec PC pracuje. Ten magazín byl psán od nadšenců nadšencům.

Dnes jsou věci jinak. Byznis roste a přístupné informace se stávají věcí obchodu. Ještě jsou drahé, dobré knihy speciálně o programování, ale jsou složité a drahé. Takovéto informace můžete nalézt na internetu je to dobrá cesta k učení.

První věcí pro začínajícího hackera je znát system a jak s ním pracovat. Jestliže neznáte tyto věci je míra vašeho vědění pouze povrchní, odpočinková a vy se nikdy nedostanete výš.

U některých jazyků je na zvážení, zda se ho neučit celý.
Nejpopulárnější jazyk je běžký C, nebo jeho bratřík C++. Ale nejlepší je naučit se trochu od všeho, nové oblíbené jazyky Java apod. Dobrý tah je začít s Basicem, který Vás naučí základní věci, ale programátora z Vás neudělá. Jazyk se můžete naučit za několik týdnů, jenže naprogramovat dobrou věc trvá roky. To si musíte uvědomit.
Vidíme jak různé weby zaučují návštěvníky programovat a nabízí stáhnutí několika primitivních zdrojáků (my chceme "Pramen kódů"), učí jak s programy pracovat, nové efekty a funkce.
Vidíme jak programy pracují. Nalézají se lepší cesty pro operace a vy máte co studovat. A máte-li skutečně s něčím problém, vězte že řešení je v počítači.

Můžete vidět kolik je věcí, ale jsou mladé a mají čas. Někde je potřeba čas, někde zkušenost. Můžete vždy radit různým webům, nebo e-mailovýmm konferencím, ale nezapomeňte se učit sami. Můžete dělat více věcí čím adminy rozčilujete, jetliže se v začátku naučíte hackovat s kamarádem, pokud má zájem poroste Vaše vědění a odkryjete více věcí.
Pomalu, jak poroste Vaše vědění lépe naleznete díru v systému díry výhodně přeskočit.

Pamatujte na představu úplného hackingu, hledejte díry a ohožujte "nováčky". Nikdy žádný chod systému nezastavujte. Zastavujte výzvou. A vždy říkejte: "Oprávněně to zkouším."

Věřím, že se dohromady všechno naučíme a vybudujeme si vlastní cestu.
Elf QrinThis letter is available also in English, French, Polish.
Questa lettera e' disponibile anche in italiano.