Elf Qrin's Cyber Lab

since 1999


Otwarty list do wannabe hacker
by Elf Qrin - 4 june 2000
(Ten list jest adresowany do wszystkich, którzy pytają, jak zostać hackerem)


Drogi Nieznajomy,

Hacking jest tym, co musi siedzieć wewnątrz Ciebie. Jest jednak czymś więcej niż zwykłym instynktem. Ciekawość i chęć zdobywania wiedzy - te cechy powinny Cię prowadzić przez tę drogę. Czytaj wszystko co znajdziesz i próbuj robić to, eksperymentuj (zważając jednak na swoje i cudze bezpieczeństwo). Te czynności są już dobrym początkiem.

Kiedy sam byłem dzieciakiem, w połowie lat '80, wszystko było w jakiś sposób lepsze (niekoniecznie łatwiejsze) dla tych, którzy pragnęli poszerzać swoją wiedzę. Komputery wyszły z laboratoriów naukowych i wojskowych, by trafić do domów zwykłych ludzi, i tam stały się małymi encyklopediami, które uczyły podstaw pracy i sposobu "komputerowego" myślenia.
Każdy magazyn komputerowy nauczał jak programować, włączając w to techniki tak zaawansowane, że dziś możemy nazwać to hackingiem. Działo się tak dlatego, że jedynie garstka ludzi wiedziała w jaki sposób pracują komputery, magazyny zaś były pisane wyłącznie przez miłośników dla miłośników. Innymi słowy - przez prawie-hackerów dla prawie-wannabe

Dzisiaj uległo to zmianie. Biznes "urósł", dostępne informacje stały się bardziej "komercyjne". Wciąż jednak istnieje wiele dobrych książek, np o programowaniu, chociaż zawierają bardzo specyficzne zagadnienia i są drogie (jeśli nie mieszkasz w Indiach lub w Azji). Tak więc, informacje, które znajdziesz za darmo w internecie są pewnie najlepsza drogą do nauki.

Pierwszą umiejętnością hackera powinno być poznanie własnego systemu. Jak działa. Jak przechowywane są informacje. Jeśli nie wiesz tego, bedziesz uczył się tylko powierzchownie, nie będziesz umiał wykorzystać swojej wiedzy w różnych sytuacjach lub odkrywać samemu nowych rzeczy. Będzie to jak lekcja nauczona przez serce.

Inną sprawą, którą rozpatruję, jest konieczność nauki programowania. Nie tylko po to, by pisać własne programy (lub w ustalony sposób sterować komputerem), lecz przede wszystkim dlatego, że programowanie pomoże Ci nauczyć się jak komputery naprawdę działają. Najpopularniejszym językiem jest obecnie C lub jego następca C++. Lepiej jednak, byś nauczył się chociaż po trochu każdego, np nowych języków takich jak Java i choć odrobinę kodu maszynowego. Na początek nawet nauka Basica jest dobra, przydatna przy poznawianiu podstaw. Mimo to, nie jest to język, który uczyni Cię programistą. Języka można się nauczyć w kilka tygodni, jednak poznanie technik programowania wymaga lat doświadczenia. Poszukaj stron poświęconych programowaniu, ściągnij źródła, przeanalizuj je, żeby zobaczyć jak działają i zmodyfikuj by uzyskać nowe efekty lub dodaj nowe opcje.
Zobacz jak inne programy działają. Znajdź lepszą drogę wykonywania danej operacji, nauczysz się optymalizować kod. Kiedy w prawdziwym życiu poczujesz, że utknąłeś z jakimś problemem, sprawdź,czy możesz rozwiązać go przy użyciu komputera i jeśli uda Ci się to napisz program, który to zrobi.

Pamiętaj, jesteś młody, masz czas. Potrzebujesz czasu by zdobyć własne doświadczenia. Zawsze możesz zapytać kogoś na forum czy przez e-maila o coś, czego nie potrafisz zrozumieć, lecz wiekszość rzeczy będziesz musiał nauczyć się sam. Nauka stanie się ciekawsza, gdy zaczniesz uczyć się hackingu razem ze znajomym, który podziela Twoje zainteresowania, możecie więc "dorastać" razem, wymieniać się spostrzeżeniami i odkryciami. Powoli, gdy Twoja wiedza będzie rosła, będziesz w stanie odkrywać dziury w systemie i myśleć jak je exploitować by uzyskać odpowiednie cele.

Pamiętaj, cała koncepcja hackingu to odkrywanie ścieżek i kreowanie nowych, często zachwycających. Fakt, że coś nie było nigdy do tej pory zrobione nie powinien Cię zatrzymywać. Powinieneś traktować to jako wyzwanie. Kiedykolwiek myślisz czy coś wydaje Ci się możliwe, powinieneś powiedzieć sobie : "Po prostu spróbuj to zrobić".

Uwierz mi, wszyscy uczyliśmy się w ten sposób, nie sądzę, by istniała inna, lepsza droga.

Elf Qrin
tłumaczenie: lsxThis letter is available also in English, French, Czech.
Questa lettera e' disponibile anche in italiano.